Menu Close

Pagrindiniai terminai, sąvokos

Globoti – tai priimti į savo namus ir širdį tėvų globos netekusį vaiką, juo rūpintis ir padėti augti pilnaverčiu žmogumi.

Globėjas – asmuo, kuris priima sprendimą kiekvieną dieną rūpintis tėvų globos netekusiu vaiku, pakviečia jį į savo namus ir širdį, suteikia saugumo jausmą ir mato šio svarbaus gyvenime žingsnio didelę prasmę.

Laikinoji globa – laikinai be tėvų globos likusio bei ypatingai sudėtingoje situacijoje esančio vaiko globa, suteikiant saugumą ir apgaubiant jį rūpesčiu bei šiluma.

Nuolatinė globa  – tėvų globos netekusio bei dėl susiklosčiusių sąlygų negalinčio grįžti į savo namus vaiko globa, padedanti jam augti pilnaverčiu žmogumi globėjo šeimoje.

Budintis globotojas – asmuo, baigęs specialius mokymus ir žinantis, kaip rūpintis laikinai tėvų globos netekusiu vaiku, kaip suteikti jam fizinį bei emocinį saugumą, kol šis galės grįžti pas savo tėvus, bus globojamas ar įvaikintas.

Budinčio globotojo veikla – profesionali, laikina žmogaus pagalba žmogui dėl vaikų priežiūros itin sudėtingu šeimai metu.

Laikinas svečiavimasis – pastovūs trumpalaikiai suplanuoti susitikimai savaitgaliais, švenčių ar vaiko atostogų metu su vaikų globos institucijoje globojamu vaiku.

Atokvėpis – tai trumpalaikė globa, suteikianti pertrauką globėjams. Kai vaiko globėjas dėl susiklosčiusių aplinkybių negali pasirūpinti vaiku, kai ištinka krizinė situacija, jam padeda kitas globėjas – laikinai suteikia globojamam vaikui namus, rūpestį ir saugumą.

Nuolatinis globotojas – fizinis asmuo, kuris veikia individualiai (vykdo individualią veiklą) pagal tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį, sudarytą su globos centru. Nuolatinis globotojas gaus atlygį ir galės prižiūrėti ypatingus vaikus, kurie susiduria su įvairiais iššūkiais ir dažnai lieka gyventi bendruomeniniuose vaikų globos namuose:

  • Vaikus, turinčius nesėkmingos laikinosios priežiūros, globos (rūpybos) ar įvaikinimo patirtį;
  • Vyresnius nei 10 metų amžiaus vaikus;
  • Vaikus, turinčius du ir daugiau brolius, seseris;
  • Vaikus, turinčius nepilnametį tėvą, motiną;
  • Vaikus, turinčius sunkiai išgydomus ir (ar)nepagydomus raidos ir (ar) psichikos sutrikimus, negalią;
  • Vaikus, turinčius funkcionavimo sunkumų;
  • Vaikus, kurie piktnaudžiauja psichotropinėmis medžiagomis arba turi priklausomybių;
  •  Vaikas (-ai) užaugs pas nuolatinį globotoją iki kol sueis pilnametystė.

Norintys tapti nuolatiniais globotojais turi būti išklausę pagrindinę ir specializuotą GIMK programos dalis,  privalo turėti bent vienerių metų vaikų globos patirtį bei su norimu prižiūrėti vaiku turi būti nesusiję giminystės ryšiais. Daugiau informacijos:

 

Skip to content